Poslední tabulka čokolády aneb na čem jste závislé vy?

Milé ženy, taky se vám při pohledu na čokoládu začnou sbíhat sliny? Máte najednou krásný pocit a naději, že vše bude zase fajn? A bude?

čokolada

Dnešním tématem jsou závislosti obecně. U nás žen je jedna z nejčastějších právě chuť na sladké. Podíváme se na tuto problematiku z úhlu psychiky, ta na to má největší vliv.

Závislosti jsou naše berličky a jistoty. Zkrátka, když se nedaří nic jiného a jsme naštvané, či smutné, tak nás naše „závislost“ nikdy nezklame. Je zde pro nás vždy a v plné míře.

Co ale s tím?

Konkrétně závislost na čokoládě vzniká právě už v našem dětství. Většina rodičů dává svým dětem čokoládu a ostatní dobroty za odměnu. To znamená, že se sladkou chutí máme spojené velice pozitivní emoce. Jako je útěcha, zklidnění, pochvala, radost apod.

Abychom mohly závislostem říct navždy sbohem, jsou potřeba udělat 3 zásadní věci:

  1. Uvědomit si, jaké závislosti máme a vypsat si je na papír! Dokud nebudete vědomé svých závislostí, těžko s nimi můžete něco dělat, ba je dokonce odstranit.
  2. Vzpomeňte si, co a jaké emoce vznikají těsně před tím, než jdete svou „závislost“ páchat 🙂 Zeptejte se samy sebe, „jak se teď cítím? Co mě trápí? Cítím se šťastná, nebo spíše naopak?“ S největší pravděpodobností u vás budou převládat pocity jako je únava, vztek, lítost, strach.Chuť na sladké je tady z důvodu, že tělo se hlásí a chce dodat energii, protože je unavené anebo právě vyvolává chuť na sladké, aby se „utěšilo“. Často tak svou závislostí skryjeme naše pravé pocity a namísto toho, abychom si šly lehnout anebo vyřešily, co nás trápí, sáhneme po sladkém.
  3. Zachytit se před akcí. Když si uvědomíte samy sebe těsně před nacpáním si pusy sladkým, tak máte šanci na úspěch. Často totiž své emoce a myšlenky nemáme vůbec pod kontrolou. Sníme čokoládu a až po zkonzumování si uvědomíme, co jsme zase udělaly. Pro kontrolu svých myšlenek si přečtěte tento ČLÁNEK.

Hora výčitek a ne-sebelásky k sobě samé, které často následují, nám určitě nepomohou a akorát se bude celý cyklus opakovat. Vznikne kolotoč, ze kterého se těžko vystupuje. Jsme frustrované a naštvané a jdeme zase vykrádat špajzku.

Má rada zní: netrestejte se za to. Tím se celé léčení akorát zhorší. Naopak si dovolte a přijměte, že se to stalo a zpětně si pojmenujte pravý důvod, proč jste to šly udělat.

Když se zachytíte před akcí, tak můžete udělat kroky k tomu, aby se to neopakovalo:

  1. Odkládejte svou „závislost“. Oblbněte svůj mozek tím, že si budete říkat „za chvilku“ a možná vás vaše závislost přejde.
  2. Pokud je to možné, tak to zkuste nahradit zdravější formou –  u sladkého si dejte třeba radši ořechy, sušené ovoce, nebo si kupte v bio-obchodech sušenky, které jsou dělané ze zdravých sirupů a celozrnné mouky. Jiná varianta je jít ven a proběhnout se a vykřičet 🙂 Procházka na čerstvém vzduchu vám utříbí myšlenky a pomůže vám od závislosti.
  3. Vyplakejte se. Často se stává, že v sobě potlačujeme smutek a pak se to projeví závislostí.Pustit své emoce je jeden z nejlepších léků.

Dejte svým závislostem navždy sbohem!

Krásné jarní dny! ☼ ☼ ☼

Lenka Hrušková – autorka E-booku „6 kroků ke šťastné a naplněné ženě“

Lenka Hrušková
Lenka Hrušková
Mou vášní je ukazovat ženám cestu, jak být sebe-vědomé a mít svou mysl plně pod kontrolou. Věřím, že zvládnutí vlastních myšlenek je cestou ke svobodnému a láskyplnému životu! Autorka E-booku "SEBE-VĚDOMOU ŽENOU krok za krokem.">> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře