Doplňte si energii v zimním období

únorMožná se také cítíte unavené a nejraději byste celé dny prospaly. Tento signál, který nám tělo dává, je ale správný, měly bychom ho vnímat a respektovat. Energie léta a energie zimy není rozhodně totéž. Léto je energie JANG – mužská energie. Je to energie síly, práce, aktivit, oslav a setkání. Naopak v zimě je energie JIN, která je energií ženskou. Tato energie představuje klid, spánek, samotu, zhodnocování předchozího roku a plánování toho nového, meditace a pomyslné zastavení kolotoče mysli.

Jak už jsem říkala, jestli vám tělo dává signály, že je unavené, dopřejte mu odpočinek. V létě chodíme pozdě spát a energie klesá. Kdy jindy než v zimním období ji můžeme načerpat zpět. 🙂 Měly bychom chodit spát se západem slunce a vstávat s východem. Nejkvalitnější spánek je od 22:00-00:00hod. Zkuste změnit své vzorce a návyky. Choďte spát dříve, místo dívání se na televizi.

Zde Vám nabízím tipy, jak načerpat energii:

1. Choďte dříve spát a spěte více hodin

Přes zimu tělo vydává spoustu energie na zahřátí organismu. Proto se nebraňte více odpočinku. Nemůžete přes zimu pracovat stejně tvrdě, jako v létě. Plno zvířat uléhá k zimnímu spánku. Nechme se v tomto ohledu přírodou inspirovat. Příroda je moudrá. Ideální doba k ulehnutí je kolem 9té hodiny večer. Dovolte si klid. Chvilku si čtěte, nebo meditujte, lépe se vám usne.

2. Jezte potraviny, které vás prohřejí a zároveň nezatíží vaše trávení

Mezi hlavní důvod únavy přes zimu je zvolení nesprávné stravy. Jídelníček by se měl upravovat v závislosti na ročním období. Výběr potravin je jednoduchý, pokud se budete řídit tím, co roste kolem nás. V případě zimního období, je to jasné. To, co jsme si připravily přes léto a podzim, z toho můžeme čerpat. Přes zimu jsou vhodné potraviny, které zahřívají a dodají nám sílu. Mezi takové potraviny patří zejména: pečené červené maso, dušená či vařená zelenina, ovocné kompoty, sušené ovoce a sušená zelenina.  Naložená zelenina v olivovém oleji. Ořechy, šunky a sušené maso.

Z mléčných výrobků vybírejte spíše kozí nebo ovčí. Ty zahřívají. Naopak kravské výrobky vynechejte. Zahleňují a zatěžují trávení. Vyvarujte se ochlazujícím citrusovým plodům, které též ochlazují tělo. Raději si dejte křížaly, sušené hrušky, švestky a rozinky.

3. Udělejte si léto alespoň ve své hlavě

Zima někdy umí být úmorná a dlouhá. Využijte schopnosti vizualizace. Najděte si během dne chvilku, lehněte si a zaměřte svou pozornost na představu, že ležíte třeba u moře na pláži. Slunce na vás svítí tak silně, že cítíte teplo z jeho paprsků na vašem těle. Prožijte tento pocit tepla. Nechte prohřát každou jeho část s  představou sluneční záře. Zároveň posilte a uvědomte si svůj dech a s ním nechte proudit životní energii. Chvilku relaxujte nad touto představou. Až budete cítit, že se chcete vrátit zpátky do bdělosti, vraťte se.

Nakonec se dobře oblékejte a užívejte si sníh!

Podpořte tak dětskou energii a vyrazte, bez ohledu na váš věk, na kopec se sáněmi a zablbněte si ve sněhu. Upusťte páru a zbavte se na chvilku rodičovské omezenosti a buďte dětmi!!!

Lenka Hrušková
Lenka Hrušková
Mou vášní je ukazovat ženám cestu, jak být sebe-vědomé a mít svou mysl plně pod kontrolou. Věřím, že zvládnutí vlastních myšlenek je cestou ke svobodnému a láskyplnému životu! Autorka E-booku "SEBE-VĚDOMOU ŽENOU krok za krokem.">> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře